Minister rolnictwa Grzegorz Puda polecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii podjęcie pilnych działań wyjaśniających w sprawie nieprawidłowości na fermie norek w województwie wielkopolskim - poinformował resort rolnictwa.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało w czwartek nagranie z fermy norek położonej we wsi Długie Stare w okolicach Leszna w Wielkopolsce. Na nagraniu pokazano, jak ubijane są zwierzęta, które przetrwały gazowanie. Zapowiedziano zgłoszenie sprawy do prokuratury.

Na nagraniu widać m.in. wnętrze komory gazowej; zarejestrowana jest agonia zwierząt. Pokazano także, że część zwierząt, które nie padają w trakcie gazowania, dobijanych jest m.in. uderzeniami metalowym prętem.

Jak poinformowało ministerstwo, "wobec znacznych rozbieżności pomiędzy oświadczeniem właściciela fermy a przekazami medialnymi w kwestii uśmiercania zwierząt powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie przekazał sprawę do organów ścigania w celu ostatecznego ustalenia miejsca uśmiercania zwierząt".

Dodano, że "bez względu na zakończenie postępowania minister Puda polecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii ścisłe i cykliczne przeprowadzanie kontroli ferm". Minister podkreślił, że nie ma tolerancji dla złego traktowania zwierząt. (PAP)

Autor: Anna Wysoczańska

awy/ robs/