716 miliardów dolarów - tyle w przyszłym roku budżetowym Stany Zjednoczone wydadzą na obronność. To o 40 miliardów dolarów więcej niż w tym roku. W ustawie znalazł się też zapis o Polsce.

Budżet zakłada szereg inicjatyw mających na celu powstrzymanie, jak to określono, "agresywnych poczynań Rosji". To m.in. zwiększenie wydatków na siły amerykańskie stacjonujące w Europie, szczególnie w jej wschodniej części. Ustawa zaleca Pentagonowi przygotowanie do 1 marca 2019 r. raportu na temat możliwości i celowości stałej obecności w Polsce brygady amerykańskich wojsk lądowych. Ustawa nie zakłada, że amerykańska baza powstanie w Polsce, ale po raz pierwszy taka propozycja ma zostać poddana formalnej analizie i ocenie.

Dodatkowo, zgodnie z podpisaną przez Trumpa ustawą, znaczna część pieniędzy będzie przeznaczona na modernizację marynarki wojennej, lotnictwa i systemu obrony antyrakietowej terytorium USA. Wzrosną także wynagrodzenia dla żołnierzy.

Ustawa, w hołdzie umierającemu na raka mózgu republikańskiemu senatorowi Johnowi McCainowi, nazwana została "Ustawą o autoryzacji wydatków na obronę narodową im. Johna McCaina”.

Reklama