Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), stanowiący część irańskich sił zbrojnych, został uznana przez władze Kanady za organizację terrorystyczną w rozumieniu kanadyjskiego kodeksu karnego – poinformował minister bezpieczeństwa publicznego Dominic LeBlanc. W listopadzie 2022 r. Kanada uznała Islamską Republikę Iranu za reżim zaangażowany w terroryzm i poważne naruszenia praw człowieka.

Irański reżim konsekwentnie demonstrował kompletny brak poważania dla praw człowieka (…) jak i chęć destabilizacji bazującego na rządach prawa międzynarodowego porządku (...) Nie ma bezkarności dla nielegalnych akcji Iranu i poparcia dla terroryzmu” - oświadczył LeBlanc cytowany w komunikacie.

Kanada chce zwalczać terroryzm

Decyzja weszła w życie w chwili ogłoszenia i - jak podkreślono w komunikacie - „są podstawy by sądzić, że członkowie IRGC świadomie prowadzili, dokonywali prób, uczestniczyli lub ułatwiali działalność terrorystyczną, lub świadomie działali w imieniu, pod kierownictwem lub w porozumieniu z podmiotem, który świadomie prowadził działalność terrorystyczną”.

„Kanada będzie używać wszystkich narzędzi, które ma do dyspozycji, by zwalczać działalność terrorystyczną IRGC, prowadzoną zarówno jednostronnie, jak i w znanych porozumieniach z organizacjami terrorystycznymi takimi jak Hezbollah i Hamas” - podkreślono.

Kanada zamrozi aktywa grupy terrorystycznej

Po uznaniu IRGC za grupę terrorystyczną w rozumieniu kodeksu karnego Kanady, instytucje finansowe w tym kraju mają obowiązek zamrozić aktywa IRGC, w tym transakcje związane z nieruchomościami, zaś każdy, kto będzie prowadzić interesy w Kanadzie z tą organizacją, także Kanadyjczycy poza swą ojczyzną, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Decyzja rządu Kanady

Media przypomniały, że pytania do rządu Kanady w sprawie uznania IRGC za organizację terrorystyczną powtarzały się od dawna. Na rząd naciskały m.in. rodziny ofiar lotu PS752, który w styczniu 2020 r. został zestrzelony w Teheranie właśnie przez oddział IRGC, organizacje irańskie w Kanadzie, zaś parlamentarzyści w maju jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Cytowany przez media LeBlanc tłumaczył, że decyzje takie nie zapadają szybko, nie są podejmowane na wniosek parlamentarzystów czy po komentarzach w mediach społecznościowych.

Rząd Kanady już wcześniej uznał za grupy terrorystyczne organizacje, które współpracowały z IRGC, takie jak Hezbollah, Hamas, Palestyński Islamski Dżihad i Taliban. W czerwcu 2019 r. Kanada umieściła na liście organizacji terrorystycznych trzy inne grupy z Iranu.

Kanada o Islamskiej Republice Iranu

W listopadzie 2022 r. Kanada uznała Islamską Republikę Iranu za reżim zaangażowany w terroryzm oraz systematyczne i poważne naruszenia praw człowieka, co oznacza, że dziesiątki tysięcy irańskich polityków i urzędników straciły prawo wjazdu do Kanady, a ci, którzy już wcześniej znaleźli się w Kanadzie mogą stać się celem dochodzenia i następnie zostać wydaleni z Kanady.

Od października 2022 r. Kanada osiemnaście razy nakładała sankcje na w sumie 200 obywateli Iranu i 250 firm i podmiotów z tego kraju.

Autorka: Anna Lach