Rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło w czwartek o zajęciu ukraińskiej wsi Toneńke, położonej około 8 km na zachód od Awdijiwki, opanowanej przez agresora w lutym. Władze cywilne i wojskowe w Kijowie nie potwierdziły tych doniesień.

W porannym komunikacie ukraińskiego sztabu generalnego pojawiła się informacja, że w ciągu minionej doby powstrzymano 14 prób natarcia rosyjskich wojsk w pobliżu Awdijiwki, w tym m.in. pod Toneńkem.

W godzinach popołudniowych serwis Nowiny Donbasu przytoczył doniesienia ukraińskiego korespondenta wojennego Bohdana Miroszynkowa, który w środę wieczorem relacjonował, że armia Ukrainy wciąż kontroluje północno-zachodnią część Toneńkego, czyli łącznie około 20 proc. miejscowości (https://tinyurl.com/bdd4hv5b).

Siły agresora od blisko pięciu tygodni nacierają na wsie położone na zachód od Awdijiwki. 17 lutego wojsko ukraińskie wycofało się z tego miasta, w którym od miesięcy dochodziło do jednych z najbardziej intensywnych walk na froncie i nieustannych szturmów Rosjan. Awdijiwka, postrzegana jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 roku i od tego czasu okupowanego, została niemal całkowicie zniszczona. (PAP)

szm/ mms/

arch.