Szwecja musi natychmiast przystąpić do NATO - powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Według Pistoriusa, planowane przystąpienie Szwecji do NATO już jest opóźnione i musi nastąpić teraz.

"Każde dalsze opóźnienie nadwyręża cierpliwość wszystkich" - podkreślił niemiecki polityk przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony NATO.

Wypowiedź Pistoriusa odnosiła się do Węgier - ostatniego państwa, którego parlament nie ratyfikował akcesji Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rządząca na Węgrzech koalicja Fidesz-KDNP zbojkotowała w ubiegłym tygodniu nadzwyczajne posiedzenie parlamentu w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO, zwołane na wniosek opozycji.

Rząd węgierski domaga się, aby przed głosowaniem do Budapesztu przybył premier Szwecji Ulf Kristersson; premier Viktor Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia.

Kristersson stwierdził, że jest gotów odwiedzić Budapeszt, ale dopiero po tym, gdy węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

Przedstawiciele rządu Orbana wielokrotnie podkreślali, że Węgry nie będą ostatnim członkiem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Jednak po ratyfikacji akcesji przez parlament Turcji w drugiej połowie stycznia i złożeniu podpisu przez prezydenta tego państwa Recepa Tayyipa Erdogana, tak się właśnie stało.