W Pekinie odbędzie się we wtorek pierwsze spotkanie amerykańsko-chińskiej grupy roboczej ds. substancji używanych do produkcji fentanylu, narkotyku wiązanego w USA ze śmiercią tysięcy osób rocznie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na źródło w administracji USA.

Cytowany urzędnik określił planowane spotkanie jako „kluczową część” wspólnych wysiłków USA i ChRL w tej sprawie.

Według niego chińskie władze podjęły działania przeciwko rodzimym firmom produkującym substancje chemiczne używane do wytwarzania fentanylu mniej więcej w listopadzie ubiegłego roku, gdy przywódcy obu państw, Joe Biden i Xi Jinping, spotkali się w Kalifornii. Pekin miał też zacząć rozmowy w tej sprawie z Meksykiem.

Zobowiązanie Chin do ukrócenia sprzedaży chemikaliów i sprzętu do wytwarzania fentanylu meksykańskim kartelom narkotykowym było jednym z konkretnych wyników szczytu w Kalifornii. Waszyngton ocenia, że Pekin jak dotąd wywiązuje się ze swoich obietnic.

W piątek i sobotę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i szef MSZ Chin Wang Yi przeprowadzili w Bangkoku rozmowy, które dotyczyły m.in. Tajwanu, Korei Płn. oraz ataków Huti na Morzu Czerwonym. W najbliższych miesiącach planowana jest rozmowa przywódców USA i ChRL.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2021 roku z powodu przedawkowania opioidów zmarło w Stanach Zjednoczonych ponad 80 tys. osób. 88 proc. z tych przypadków dotyczyło syntetycznych opioidów, takich jak fentanyl. (PAP)

anb/ ap/