Minister spraw zagranicznych Francji Stephane Sejourne po spotkaniu z ministrem Radosławem Sikorskim w Warszawie: “Jest wola polityczna, by wzmocnić stosunki z Polską w bezprecedensowy sposób”.

Paryż-Warszawa. Silniejszy sojusz

Szef francuskiego MSZ o spotkaniu z Radosławem Sikorskim: “Rozmawialiśmy o Ukrainie, reformie UE, energetyce jądrowej. Chcę nawiązać dynamiczne relacje z Polską. Istnieje wola polityczna, aby wzmocnić nasze stosunki w bezprecedensowy sposób”.

Sikorski i Sejourne spotkali się w poniedziałek wieczorem na roboczym obiedzie. Wystąpili na konferencji prasowej jeszcze przed rozpoczęciem rozmów. Szef francuskiego MSZ odwiedził wcześniej Kijów i Berlin.

Tematem rozmów była też współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, energetyka, pomoc Ukrainie i Strefie Gazy.

"Polska wraca do Europy”. Wskrzeszenie idei Trójkąta Weimarskiego

Szef francuskiego MSZ zaznaczył, że Polska i Francja "mogą wiele zdziałać, co odpowiada momentowi politycznemu i dyplomatycznemu w historii Europy". "Musimy popracować nad elementami zbieżnymi w konkretnych sprawach. Trójkąt Weimarski wraca do życia i to jest bardzo ważna rzecz" – podkreślił Sejourne.

"Polska wraca do Europy, a tym samym wraca nadzieja, że będziemy szybciej procedować reformy europejskie - tak bardzo ważne dla naszych obywateli" - dodał francuski minister, chwaląc ministra Sikorskiego za zaangażowanie w „obronę praworządności”.