Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w piątek w Bretanii, że 9 listopada w Paryżu odbędzie się konferencja humanitarna na temat sytuacji w Strefie Gazy. Prezydent podkreślił, że „walka z terroryzmem nie usprawiedliwia poświęcania ludności cywilnej”.

„Wzywamy do humanitarnego rozejmu, ponieważ walka z terroryzmem nie usprawiedliwia poświęcania ludności cywilnej” – powiedział prezydent przebywający w Bretanii w związku ze zniszczeniami, jakie orkan Ciaran wyrządził w tym regionie.

Szef państwa wyjaśnił, że ta konferencja humanitarna odbędzie się w ramach Forum Pokojowego w Paryżu.

Zaplanowane na 10 i 11 listopada, z równoległymi wydarzeniami w dniach 8 i 9 listopada, Paryskie Forum Pokojowe zgromadzi przedstawicieli państw, organizacji międzynarodowych, przedsiębiorstw, a także organizacji pozarządowych pod hasłem „budowanie razem w świecie rywalizacji”.

„Walka z terroryzmem nie jest masowym atakiem na ludność cywilną” – stwierdził Macron, wzywając po raz kolejny do „unikania jakiejkolwiek eskalacji” na Bliskim Wschodzie.

Macron zareagował także na ostrzał, który dotknął Instytut Francuski w Gazie, a w związku z którym Francja zażądała wyjaśnień od Izraela. „Jesteśmy w trakcie organizowania ewakuacji naszych obywateli i wszystkich osób, które przyczyniają się do funkcjonowania Instytutu Francuskiego i ich beneficjentów z Gazy” – wyjaśnił prezydent.

Po izraelskim ostrzale, który uderzył w Instytut Francuski, szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna wyraziła w piątek „zdziwienie” i „niezrozumienie”.

Siedziba AFP w Strefie Gazy również została poważnie uszkodzona w wyniku czwartkowych ostrzałów.

Macron odmówił natomiast komentarza w sprawie wypowiedzi proirańskiego przywódcy Hezbollahu Hassana Nasrallaha, który w piątek oskarżył Stany Zjednoczone o „całkowitą odpowiedzialność za toczącą się wojnę w Gazie” i wskazał, że „wszystkie opcje” są rozważane i otwarte na rozszerzenie wojny na froncie libańskim z Izraelem.

Francuskie MSZ potwierdziło, że w piątek ze Strefy Gazy ewakuowano 34 obywateli Francji.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mal/