W Wenecji w przyszłym roku wprowadzony zostanie eksperyment z limitem liczby turystów - zapowiedział w środę burmistrz Luigi Brugnaro. Jak dodał, dotyczyć to będzie tych, którzy przyjadą tylko na jeden dzień zwiedzania w okresie nasilonego napływu turystycznego. „Zrobimy to jako pierwsi na świecie” - podkreślił.
„Dokonać rezerwacji na stronie internetowej i zapłacić 5 euro będzie musiał ten, kto zechce przyjechać tylko na jeden dzień na wycieczkę w okresie szczytowym, jak Wielkanoc czy na wiosnę” - wyjaśnił burmistrz.
“W ten sposób - podkreślił Brugnaro - mamy nadzieję zniechęcić niektóre osoby do przyjazdu w konkretnych dniach”.
“Eksperyment rozpocznie się w przyszłym roku. Będą bramki wstępu dla turystów, a inne dla wenecjan i pracowników” - zaznaczył.
Burmistrz przekazał, że osoby, które zarezerwują hotel w Wenecji, otrzymają kod QR, upoważniający do wstępu do miasta bez takiej opłaty.
„Nie jesteśmy przeciwko turystyce, bo napędza ekonomię, także eksport” - zapewnił.
Brugnaro mówił podczas obrad stowarzyszenia włoskich gmin: „Turystyka to nie tylko ta z aparatem fotograficznym w ręce”.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mal/