Rosja ponownie de facto zablokowała działanie „inicjatywy zbożowej”, odmawiając rejestracji statków z produkcją rolną i przeprowadzania ich inspekcji – powiadomiło w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

„Destruktywna polityka Rosji uniemożliwia sporządzenie planu inspekcji zgodnie z procedurami Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, przewidującymi codzienne uzgadnianie grafiku inspekcji statków wpływających i wypływających” – powiadomił resort infrastruktury w komunikacie na Facebooku.

Na mocy umów zbożowych, które Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją, WCK koordynuje wywóz produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju.

Działania Rosji, jak podkreślono w komunikacie, są sprzeczne z warunkami obowiązującego porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym.

Ministerstwo powiadomiło, że na wodach terytorialnych Turcji na inspekcję oczekuje 90 statków, z których 62 to jednostki, czekające na załadunek. Inspekcje zostały wstrzymane w obu kierunkach.

W warunkach wojskowej blokady ukraińskich portów przez Rosję w lipcu 2022 r. przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez ukraińskie porty czarnomorskie. Po dwukrotnym przedłużeniu obecna umowa wygasa 18 maja. Moskwa, podobnie jak w poprzednich przypadkach, zagroziła nieprzedłużeniem umowy. Turcja i ONZ podejmują działania na rzecz jej kontynuacji. (PAP)

rsp/ tebe/