Kilkudziesięciu aktywistów klimatycznych, którzy blokowali w sobotę część lotniska w Eindhoven, zostało usuniętych przez funkcjonariuszy żandarmerii oraz policji - informuje żandarmeria wojskowa (Koninklijke Marechaussee) w komunikacie przekazanym mediom w sobotę.

Przed południem demonstranci z organizacji Extinction Rebellion wycięli dziurę w ogrodzeniu i przedostali się przez nią na teren lotniska, gdzie startują i lądują prywatne samoloty - informowały w sobotę rano niderlandzkie media.

Po tym jak żandarmi bezskutecznie wezwali demonstrantów do opuszczenia terenu, doszło do interwencji funkcjonariuszy. Jak informuje Koninklijke Marechaussee, protestujący zostali usunięci z lotniska.

„Wejście na teren lotniska bez zezwolenia to przestępstwo” - powiedział rzecznik żandarmerii. Dodał on także, iż zostało wszczęte w tej sprawie dochodzenie.

Rzecznik lotniska poinformował, iż ze względu na protest przez pewien czas wstrzymane zostały wszystkie operacje lotnicze, odwołano także niektóre loty.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mms/