Bank Światowy oszacował, że trzęsienia ziemi, które 6 lutego nawiedziły Turcję i Syrię, tylko w Turcji spowodowały szkody w wysokości 34,2 mld USD - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Powyższe dane liczbowe dotyczą jedynie bezpośrednich szkód powstałych wskutek wstrząsów. Całkowite koszty odbudowy kraju mogą być jednak dwukrotnie wyższe - poinformował Bank Światowy.

Lutowe wstrząsy zmniejszą o co najmniej 0,5 proc. prognozowany wzrost tureckiego PKB Turcji - powiedział dziennikarzom Humberto Lopez, dyrektor delegatury Banku Światowego w Turcji. Natomiast cytowana przez Reutersa Anna Bjerde, wiceprezes Grupy Banku Światowego na Europę i Azję Środkową, poinformowała, że wstępny szacunek szkód wyrządzonych przez trzęsienia ziemi w Syrii zostanie opublikowany we wtorek. Powiedziała jednak, że sytuacja jest "naprawdę katastrofalna".

6 lutego w południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8; po nim odnotowano jeszcze wiele pomniejszych wstrząsów. Śmierć poniosło ponad 50 tys. osób; około 1,5 mln mieszka obecnie w prowizorycznych schronieniach. (PAP)

sm/ mms/