Prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się na otwarcie na trzy miesiące dwóch dodatkowych przejść granicznych z Turcją, aby móc dostarczać przez nie pomoc humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi - ogłosił w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Asad zgodził się otworzyć przejścia graniczne Bab Al-Salam i Al-Rai - sprecyzował Guterres w oświadczeniu, wydanym po spotkaniu w Damaszku podsekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martina Griffithsa z prezydentem Syrii.

"Ponieważ liczba ofiar trzęsienia ziemi z 6 lutego wciąż rośnie, zapewnienie żywności, środków ochrony zdrowia, schronień, zapasów zimowych i innych środków ratujących życie wszystkim milionom dotkniętych nim ludzi jest sprawą najwyższej wagi" – oświadczył Guterres.

"Otwarcie tych przejść granicznych, wraz z ułatwieniem dostępu pomocy humanitarnej, przyspieszeniem zatwierdzania wiz i ułatwieniem podróży, pozwoli na szybsze napływanie większej pomocy" – dodał.

Od 2014 roku ONZ może dostarczać pomoc ludziom w północno-zachodniej części ogarniętej wojną Syrii przez Turcję na mocy mandatu Rady Bezpieczeństwa. ONZ mogła jednak robić to tylko przez jedno przejście graniczne Bab al-Hawa, bowiem otwarcie innych, jak określił to syryjski rząd, byłoby "naruszeniem suwerenności Syrii".

W trzęsieniu ziemi na pograniczu turecko-syryjskim zginęło ponad 37 tys. osób - 31 643 w Turcji i ponad 5700 w Syrii. (PAP)

zm/