Władze Belgii osiągnęły porozumienie z francuskim koncernem energetycznym Engie w sprawie przedłużenia działania reaktorów jądrowych Doel 4 i Tihange 3 o 10 lat po 2026 roku – poinformował w poniedziałek belgijski premier Alexander De Croo.

Porozumienie zawiera również formułę kalkulacji kosztów przetwarzania odpadów radioaktywnych.

Dla rządu federalnego Belgii celem porozumienia było zagwarantowanie, że dwa najmłodsze bloki jądrowe będą działać przed zimą 2026-2027 i następnie przez kolejne 10 lat.

Przedłużenie działania tych dwóch reaktorów jądrowych ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania naszego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział De Croo na konferencji prasowej po spotkaniu z członkami gabinetu. Przyznał, że nie wszystkie szczegóły umowy zostały sfinalizowane.

Uruchomienie Doel 4 i Tihange 3 w 2026 roku po okresie przerwy – jak wskazywali eksperci – będzie możliwe tylko w przypadku, jeśli szybko rozpoczną się prace przygotowawcze nad przedłużeniem działania obu reaktorów.

Dotychczas koncern Engie odmawiał rozpoczęcia tego procesu bez wiążącej umowy z rządem Belgii. Firma twierdziła, że byłoby to dla niej zbyt duże ryzyko finansowe. W przeszłości koszt całej operacji, jak donosiła gazeta „De Morgen”, szacowano na około 1 mld euro.

Praca może rozpocząć się jutro” – powiedział premier De Croo cytowany przez „De Standaard”. "Tu nie chodzi o przysłowiowe wbicie łopaty w ziemię, ale o rozpoczęcie szeregu badań. Na początek zostanie sporządzona ocena oddziaływania na środowisko. Rozpoczęte zostaną również badania bezpieczeństwa. To są elementy, które są kluczowe” - dodał.

Zdecydowaliśmy również, że państwo belgijskie będzie ważnym partnerem w tym przedłużeniu działalności. Ponosimy 50 procent odpowiedzialności w firmie, która to wykona, operator Engie ponosi pozostałe 50 procent. Ponadto podjęliśmy również decyzje o metodach i procedurach inwestycji związanych z tym przedłużeniem działalności oraz o tym, co będzie się działo z odpadami promieniotwórczymi” - dodał De Croo.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)