Podmorski interkonektor o długości 575 km połączy gminę La Martyre w Bretanii na północy Francji, z miasteczkiem Knockraha w hrabstwie Cork na południu Irlandii.

"Celtycki Interkonektor" pozwoli między innymi na eksport irlandzkiej energii pochodzącej z zainstalowanych na morzu wiatraków.

"To pierwsze połączenie (energetyczne) Irlandii z Europą kontynentalną (...) pozwoli na importowanie i eksportowanie energii mogącej zasilić 450 tys. gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie, który francuski resort wydał wspólnie z władzami Irlandii.

Reklama

Nowa infrastruktura "przyczyni się do bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię Francji i Europy oraz przyspieszy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w całej Europie" - oznajmiła cytowana w komunikacie francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

"Oznacza to, że będziemy mogli importować energię z Europy, gdy będziemy tego potrzebować i przede wszystkim eksportować energię" - oświadczył irlandzki minister do spraw środowiska Eamon Ryan. (PAP)