Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite poinformowała w piątek, że wypowiada umowę o współpracy z białoruskim MSW podpisaną w 1993 r. "Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych" - wyjaśniła.

"Litwa nie widzi możliwości współpracy z wrogimi reżimami” – oświadczyła minister Bilotaite, którą cytuje komunikat resortu. Minister powiedziała, że „Białoruś, będąca bliskim sojusznikiem reżimu Kremla, kontynuująca hybrydowy atak na Litwę i wpychająca do naszego kraju nielegalnych migrantów rękami swoich urzędników, nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych, ani w żadnych innych działaniach".

Według litewskiego resortu w ciągu ostatnich 30 lat od czasu odzyskania niepodległości Litwa podpisała z Białorusią również wiele innych umów w obszarze współpracy resortów spraw wewnętrznych, ale – jak się podkreśla – „ich rozwiązanie wymaga decyzji rządu”.

Litwa już wcześniej zawiesiła realizację finansowanych przez Komisję Europejską programów współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ tebe/