Mundial pierwszy raz zimą

Katar będzie gospodarzem mundialu po raz pierwszy w historii. Również nigdy wcześniej najważniejszy turniej piłkarski nie był rozgrywany o tej porze roku.

Reklama

Rywalizacja o Puchar Świata - główne trofeum mundialu - odbędzie się po raz 22. Tytułu bronić będą Francuzi. Najbardziej utytułowana jest Brazylia - pięć triumfów, a za nią w klasyfikacji wszech czasów są Niemcy i Włochy - po cztery, przy czym Italii drugi raz z rzędu zabraknie w MŚ.

Gdzie będą rozgrywane mecze?

Gospodarzami meczów będzie pięć miast: Lusajl, Al-Chaur, Ar-Rajjan, Al-Wakra i Dauha. Odległości między poszczególnymi stadionami nie przekraczają 100 km.

Wystartują 32 zespoły podzielone na osiem grup po cztery. Będą w nich rywalizować każdy z każdym. Drużyny z pierwszego i drugiego miejsca awansują do 1/8 finału. W przypadku równej liczby punktów o kolejności decyduje różnica bramek, a następnie liczba strzelonych goli. Dopiero czwartym kryterium jest wynik bezpośrednich spotkań.

W fazie pucharowej triumfator grupy A zagra z drugim zespołem grupy B, a druga drużyna z A zmierzy się ze zwycięzcą grupy B. Analogicznie "sparowane" są grupy C-D, E-F i G-H. Ustalona jest też już dalsza część drabinki - nie będzie żadnych dodatkowych losowań.

Z kim zagra Polska?

Rywalami biało-czerwonych w pierwszej fazie będą kolejno w grupie C Meksyk, Arabia Saudyjska i Argentyna. W przypadku awansu do 1/8 finału zespół trenera Czesława Michniewicza zmierzy się z kimś z grona: Francja, Dania, Australia i Tunezja.

Obecny format mundialu będzie obowiązywał po raz ostatni. Od 2026 roku uczestników będzie już 48.(PAP)

mm/ pp/