"Narody dobrej woli dalej wspierają Ukrainę, a okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację. Jak jasno wyraził to prezydent Biden, Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba" - powiedział Austin.

Zapowiedział też, że celem dyskusji kilkudziesięciu ministrów obrony w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy będzie naradzenie się, jak najlepiej wyposażyć i wyszkolić ukraińskich żołnierzy, by "skonsolidowali swoje zyski i podtrzymali impet na polu bitwy nawet przez zimę".

Odnosząc się do wybuchu rakiety w Polsce, szef Pentagonu powiedział, że zamierza "kontynuować bliską współprace z naszymi sojusznikami", by zebrać więcej informacji i podjąć decyzję w sprawie kolejnych kroków.

Reklama

Austin zaznaczył, że w reakcji na rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy już siedem państw zadeklarowało lub dostarczyło systemy obrony powietrznej. Oznajmił też, że dostarczony przez USA system NASAMS już działa i miał dotąd 100-procentową skuteczność w przechwytywaniu rosyjskich rakiet.

"Musimy zrobić więcej, by odpowiedzieć na potrzeby obronne Ukrainy, by pomóc Ukrainie chronić swoją kluczową infrastrukturę i dostarczać ciepło dla jej dzieci" - podsumował minister.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)