Szczątki ośmiu osób odkryto w mieście Łyman, a po dwa ciała zostały znalezione w Nowoseliwce i Sosnowem. Cywil zabity w wyniku ostrzału był mieszkańcem miejscowości Zariczne. Ponadto pięć osób zostało rannych - powiadomił gubernator.

Według Kyryłenki od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, zginęło już 1059 mieszkańców obwodu donieckiego, a 2440 doznało obrażeń. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych i okupowanych przez agresora Mariupolu i Wołnowasze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził 2 października, że w wyniku ukraińskiej kontrofensywy zostało wyzwolone ważne strategicznie miasto Łyman w Donbasie. Odbicie Łymanu pozwoliło Ukraińcom rozpocząć operację na rzecz przywrócenia kontroli nad obwodem ługańskim.

Reklama

Krótko po opanowaniu Łymanu pojawiły się doniesienia o masowych grobach osób, które zostały tam zabite lub zmarły z przyczyn naturalnych w czasie rosyjskiej okupacji. W poniedziałek rzeczniczka policji regionu donieckiego Ołeksandra Hawryłko podała, że ekshumowano dotąd 187 ciał, z czego 35 wojskowych i 152 cywilów. We wtorek i środę przekazywano informacje o kolejnych ludzkich szczątkach znalezionych w tym mieście. (PAP)