Izrael przyjmie na leczenie 20 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy; pomoc medyczna obejmie operacje protetyczne i rehabilitację poszkodowanych - poinformował na Twitterze ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodsky. Dwaj pierwsi wojskowi są już hospitalizowani w klinice pod Tel Awiwem.

Ukraińscy żołnierze trafili do Sheba Medical Center, czyli największego szpitala w Izraelu - powiadomił Brodsky.

Jak dodała w poniedziałek w godzinach porannych rosyjskojęzyczna sekcja stacji BBC, transport rannych został zorganizowany przez ambasadę Izraela na Ukrainie, resorty zdrowia obu państw, a także izraelską Agencję ds. Międzynarodowej Współpracy Rozwojowej (MASHAV), funkcjonującą przy tamtejszym ministerstwie spraw zagranicznych.

W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał podczas rozmowy z francuskimi dziennikarzami, że jest "w szoku" z powodu odmowy udostępnienia Kijowowi przez Tel Awiw systemów obrony powietrznej. Szef ukraińskiego państwa prosił Izrael o wsparcie militarne jeszcze w lutym, tuż po agresji Kremla. Wspominał wówczas o izraelskim systemie Żelazna Kopuła, często używanym do przechwytywania rakiet wystrzeliwanych przez bojowników palestyńskich ze Strefy Gazy - przypomniała agencja Reutera.

"Rozumiem – (Izraelczycy) są w trudnym położeniu jeśli chodzi o sytuację z Syrią i Rosją" – powiedział Zełenski, podkreślając, że mimo wszystko nie wysuwa żadnych oskarżeń pod adresem Tel Awiwu. "Stwierdzam fakty. Moje rozmowy z izraelskimi władzami nie pomogły Ukrainie" - podsumował. (PAP)