Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało w piątek, że chce wysłać misję, która zbadałaby doniesienia władz ukraińskich o odnalezieniu pod Iziumem masowych grobów po wycofaniu się wojsk rosyjskich z tego miasta.

"Nasi koledzy na Ukrainie badają te doniesienia i mają zamiar zorganizować wizytę monitoringową do Iziumu w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci tych osób" - powiedziała rzeczniczka UNHCR Elizabeth Throssell. Wyraziła nadzieję, że misja będzie mogła odwiedzić Izium w najbliższym czasie.

Władze Ukrainy poinformowały o odkryciu 450 grobów w zbiorowym miejscu pochówku pod Iziumem. Miasto to, leżące w obwodzie charkowskim, liczące przed wojną około 50 tys. mieszkańców, było pod okupacją rosyjską od kwietnia br. W ostatnich dniach Izium został odbity przez siły ukraińskie.

Przypuszcza się, że większość wśród zabitych stanowią cywile, ale wśród ofiar są też wojskowi.

Agencja Reutera, powołując się na świadków, opisuje w piątek miejsce pochówku na północny zachód od Iziumu z ustawionymi około 200 drewnianymi krzyżami. Rozpoczęła się ekshumacja, kilka z wydobytych ciał ma związane ręce i sznur na szyi - podaje Reuters w piątek. Ekshumację prowadzi policja ukraińska i eksperci medycyny sądowej. (PAP)

nta/ tebe/