Komisja Europejska wydała w czwartek pozytywną ocenę holenderskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 4,7 mld euro. Środki mają wesprzeć realizację kluczowych inwestycji i reform w kraju, przede wszystkim w obszarze energetyki, klimatu i cyfryzacji.

Z oceny Komisji wynika, że Holandia przeznaczy 48 proc. całkowitej alokacji na cele klimatyczne. Holenderski plan obejmuje inwestycje, które mają wnieść znaczący wkład w dekarbonizację i transformację energetyczną – podała KE.

Plan obejmuje inwestycje i reformy, mające na celu m.in. przyspieszenie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Zakłada inwestycje w morską energetykę wiatrową i efektywność energetyczną w budownictwie mieszkaniowym, a także nowe Prawo energetyczne, które ma ułatwić inwestycje w sieć elektroenergetyczną i umożliwienie konsumentom sprzedaży własnej produkcji energii odnawialnej.

Z przeprowadzonej przez Komisję oceny planu Holandii wynika, że przeznaczy ona 26 proc. całkowitej alokacji na środki wspierające transformację cyfrową. Obejmuje to inwestycje w technologię kwantową, sztuczną inteligencję, edukację cyfrową i administrację cyfrową. Plan obejmuje również reformy zarządzania informacją w celu stworzenia otwartej i przejrzystej administracji publicznej.

Fundusz Odbudowy ma zapewnić 800 mld euro na wsparcie inwestycji i reform w całej UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)