Zacieśnienie współpracy w dziedzinie gospodarki i obronności oraz wspólne manewry sił powietrznych wymieniane są wśród tematów czwartkowego spotkania ministrów z Japonii i Indii w formacie „2+2” – podały media, wiążąc to z zagrożeniami dla obu krajów ze strony Chin.

Oczekuje się, że podczas spotkania ministrowie spraw zagranicznych i obrony Japonii i Indii uzgodnią działania na rzecz promocji współpracy w ramach inicjatywy Quad, w której uczestniczą też Stany Zjednoczone i Australia – podała agencja Kyodo, powołując się na anonimowych urzędników japońskich. Przed rozmowami w formule „2+2” minister obrony Indii Rajnath Singh spotkał się w Tokio ze swoim japońskim odpowiednikiem Yasukazu Hamadą. Singh „zaprosił japoński przemysł do inwestycji w korytarze obronne Indii” – poinformował resort obrony w Delhi.

„Obaj ministrowie zgodzili się, że wczesne przeprowadzenie inauguracyjnych ćwiczeń myśliwców otworzy drogę do większej współpracy i interoperacyjności pomiędzy siłami powietrznymi obu krajów” – dodano w komunikacie, przytaczanym przez agencję Reutera.

Według Kyodo pierwsze indyjsko-japońskie manewry z udziałem myśliwców miały się pierwotnie odbyć w 2020 roku, ale zostały odłożone z powodu pandemii Covid-19. Czwartkowe spotkanie jest drugim, jakie oba kraje zorganizowały w formule „2+2”, czyli z udziałem ministrów obrony i spraw zagranicznych.

Indie i Japonia uważają Chiny za rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa i wzmacniają swoje armie. Oba kraje różni jednak stosunek do Rosji.

Kyodo podkreśla, że Indie - wspólnie z Chinami i kilkunastoma innymi krajami - wzięły niedawno udział w dużych ćwiczeniach wojskowych na wschodzie Rosji. Delhi utrzymuje tradycyjnie przyjazne relacje z Moskwą, a Indie – w przeciwieństwie do Japonii – nie przyłączyły się do międzynarodowych sankcji nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę - podała japońska agencja. (PAP)

anb/ ap/