Norwegia przyjmie na leczenie rannych żołnierzy ukraińskich w ramach ustalonego wcześniej limitu 550 pacjentów - poinformował rząd w Oslo. Do tej pory do norweskich szpitali przyjmowano jedynie cywilów z Ukrainy.

Jak przekazała minister sprawiedliwości i gotowości kryzysowej Emilie Enger Mehl "żołnierze trafią do Norwegii za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności (UCPM)". Mehl podkreśliła, że "Norwegia nie ma doświadczenia w ewakuacji rannych żołnierzy z miejsc konfliktów". "Zaistniała konieczność analizy, czy objęcie wojskowych ewakuacją medyczną jest zgodne z prawem" - wskazała.

Konserwatywna opozycja zarzucała wcześniej rządowi zwlekanie z decyzją. Według władz Norwegii kraj ten posiada wykwalifikowaną kadrę medyków w zakresie oparzeń, urazów i rehabilitacji. Ukraińscy wojskowi mają zostać przetransportowani do Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo, kliniki Sunnaas pod Oslo, a także Helse w Bergen.

O norweskich kompetencjach w dziedzinie opieki zdrowotnej wspominał w swoim wystąpieniu przed parlamentem Norwegii pod koniec marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Daniel Zyśk (PAP)