Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę pracowników ochrony zdrowia i orzekł, że obowiązek szczepienia się przeciw Covid-19 dla pracowników placówek medycznych i opiekuńczych jest zgodny z prawem – informuje w czwartek portal Zeit Online.

Sędziowie z Karlsruhe orzekli, że „obowiązkowe szczepienia naruszają integralność fizyczną”, jednak działanie to jest uzasadnione konstytucyjnie, ponieważ jego celem jest ochrona osób wrażliwych, bardziej podatnych na zachorowanie przed możliwą infekcją koronawirusem.

W grudniu 2021 r. Niemcy podjęły decyzję o wprowadzeniu tzw. obowiązkowego szczepienia instytucjonalnego, aby lepiej chronić osoby szczególnie zagrożone, np. w domach opieki. Od połowy marca br. pracownicy klinik, domów opieki lub gabinetów lekarskich muszą przedstawić dowód pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 lub przejścia tej choroby.

Jak podkreśla Zeit Online, po nieudanej próbie wprowadzenia w kwietniu powszechnego obowiązku szczepień przeciw Covid-19 wzmogły się wezwania do zniesienia wymogu tych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia.(PAP)

mszu/ akl/