Societe Generale sfinalizował sprzedaż rosyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Interros Capital swoich udziałów w Rosbanku, w którym był większościowym udziałowcem, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję z powodu agresji na Ukrainę.

Sprzedaż spowoduje stratę w wysokości około 3,2 mld euro w rachunku zysków i strat Societe Generale w drugim kwartale – podał bank w komunikacie prasowym.

Societe Generale sprzedał również udziały w spółkach zależnych w sektorze ubezpieczeń w Rosji. W zeszłym miesiącu francuska grupa prognozowała stratę na poziomie 3,1 mld euro.

Wartości rosyjskich aktywów Societe Generale w kwietniu szacowana była na 18,6 mld euro, w tym 15,4 mld euro w Rosbanku.

Interros to jeden z największych funduszy w Rosji, który posiada aktywa w przemyśle ciężkim i metalurgii, m.in. w firmie Nornickel oraz w sektorze farmaceutycznym (Petrovax). Fundusz został założony przez Władimira Potanina, jednego z najpotężniejszych i najbardziej znanych rosyjskich oligarchów. Według magazynu „Forbes” Potanin był w 2021 r. drugą (po W. Putinie) najbogatszą osobą w Rosji z majątkiem szacowanym na 27 mld dol.

Katarzyna Stańko (PAP)