Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły dotąd 30 miejscowości – poinformował w piątek sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych na Facebooku, wyrażając przekonanie, że wojska rosyjskie się przegrupowują.

Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego siły rosyjskie zapewne skoncentrują się przede wszystkim na operacji ofensywnej na wschodzie kraju.

Sztab wyraził przekonanie, że siły rosyjskie szykują się do przemieszczenia na Ukrainę rezerw ze Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Według sztabu na kierunku wołyńskim pododdziały białoruskie wzmacniają ochronę granicy z Ukrainą. Na kierunku poleskim wróg koncentruje się na obronie zajętych wcześniej terenów, a także przemieszcza siły z Ukrainy na Białoruś w celu odnowienia ich zdolności bojowej.

Żołnierze rosyjscy minują też miejscowości i obiekty infrastruktury, osłaniając się ogniem artyleryjskim. Siły ukraińskie odbiły na tym kierunku 15 miejscowości, w tym Dymer i Mikołajiwkę.

W obwodzie czernihowskim siły rosyjskie nadal blokują Czernihów. Zauważa się też przemieszczanie wojsk Centralnego Okręgu Wojskowego do rejonów w niewielkiej odległości od ukraińskiej granicy. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich siły ukraińskie przejęły kontrolę nad 13 miejscowościami.

Siły rosyjskie nadal blokują i ostrzeliwują Charków, a w obwodzie charkowskim bronią zajętych miejscowości, w tym miasta Izium.

Na kierunku donieckim wojska rosyjskie ostrzeliwują ogniem artyleryjskim i próbują szturmować niektóre miejscowości. Nadal trwają naloty. Według sztabu siły rosyjskie chcą zająć przede wszystkim Popasną i Rubiżne oraz przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem.

Deputowany rady miejskiej Iwankowa w obwodzie kijowskim powiadomił o uwolnieniu miasta. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/285392763773809 (PAP)

mw/ mal/