Rosyjscy okupanci wtargnęli w niedzielę do biura Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy na Krymie, mieszczącego się w Chersoniu. Wyłamano drzwi, zdjęto ukraińską flagę, prawdopodobnie wyniesiono sprzęt komputerowy i dokumenty - przekazało przedstawicielstwo w komunikacie cytowanym w poniedziałek przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

"Nie wykluczamy prowokacji, dlatego prosimy naszych obywateli o ostrożność. Wskazane jest wtrzymanie się od odwiedzania biura" - wskazano w komunikacie.

Poinformowano również, że z powodu rosyjskiej inwazji przedstawicielstwo tymczasowo zawiesiło działalność, a jego pracownicy wykonują obowiązki zdalnie. Placówka ma na celu udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy z Półwyspu Krymskiego, anektowanego w 2014 roku przez Rosję.

Chersoń to jedyne miasto obwodowe, które zostało dotychczas zajęte przez wojska rosyjskie. Mimo gróźb ze strony władz okupacyjnych i represji wobec lokalnych aktywistów społecznych - aresztowań oraz przeszukań w domach i budynkach użyteczności publicznej - mieszkańcy Chersonia od ponad trzech tygodni organizują proukraińskie demonstracje.(PAP)