W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Warszawie z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisem oraz premierem Holandii Markiem Rutte. Głównymi tematami obu spotkań ma być sytuacja humanitarna, pomoc dla uchodźców z Ukrainy, a także sankcje wobec Rosji.

Spotkania wpisują się w intensywne działanie dyplomatyczne prowadzone przez polski rząd w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że wizyta prezydenta Cassisa w Warszawie ma na celu podkreślenie solidarności Szwajcarii w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Dodał, że prezydent Szwajcarii podczas wizyty w Polsce odwiedzi również szwajcarską jednostkę pomocy humanitarnej i teren przy granicy polsko-ukraińskiej. "Głównymi tematami spotkania premiera Morawieckiego i prezydenta Cassisa będzie sytuacja humanitarna, pomoc dla uchodźców oraz sankcje nakładane na Rosję. Premier i prezydent poruszą również temat relacji Unia Europejska–Szwajcaria" - zapowiedział Müller.

Rzecznik rządu, zapowiadając w czwartek rozmowę premiera Morawieckiego z premierem Holandii Markiem Rutte, podkreślił, że Holandia jest naszym ważnym partnerem. Ale też partnerem - "nie oszukujmy się"- który ma nieco inne podejście chociażby, jeśli chodzi o kwestię członkostwa Ukrainy w UE" - mówił. "Będziemy premiera Holandii przekonywać, że jednak z punktu widzenia strategicznego, najpierw status kandydacki Ukrainy, ale później również Ukraina jako członek UE, to jest kwestia ważnych decyzji geopolitycznych, które zabezpieczają cały obszar europejski i gwarantują w przyszłości pokój. Niełatwa będzie to rozmowa, ale konieczna" - ocenił Müller.

Według zapowiedzi kancelarii premiera, szefowie rządów Polski i Holandii mają dyskutować na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla uchodźców oraz udzielaniu pomocy humanitarnej dla dotkniętych wojną mieszkańców Ukrainy. "W rozmowie poruszony zostanie także temat sankcji wobec Rosji" - zaznaczono.

Morawiecki i Rutte maja też poruszyć temat bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście obecności i aktywności sił NATO. "Będą również rozmawiać o rosnących cenach energii i działaniach podejmowanych w celu ich ograniczenia, jeśli chodzi o przygotowania do spotkania liderów Unii Europejskiej w Brukseli" - dodano.

W najbliższy czwartek i piątek odbędzie się w Brukseli szczyt UE. (PAP)

autor: Rafał Białkowski