Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w Bukareszcie, gdzie spotkała się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Przy okazji wizyty poinformowała, że co najmniej 500 mln euro z budżetu Unii Europejskiej zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

"Przeznaczymy co najmniej 500 mln euro z unijnego budżetu na pomoc humanitarną. W przyszłości więcej" - powiedziała przewodnicząca KE.

"Ochrona osób uciekających przed bombami Putina nie jest jedynie aktem współczucia w czasie wojny. To nasz moralny obowiązek jako Europejczyków" - oświadczyła von der Leyen.

Podkreśliła, że UE nałożyła sankcje na Rosję: "odpowiadamy nałożeniem mocnych sankcji na rosyjskich przywódców. Naszym celem jest ograniczenie zdolności Kremla do prowadzenia wojny przeciwko sąsiadom".

Przewodnicząca KE podkreślała w swoim wystąpieniu w Bukareszcie wagę współpracy między krajami Unii Europejskiej i określiła "jedność i solidarność" państw Europy "promieniem światła w tej ciemnej godzinie". (PAP)