Kanada wycofuje z ambasady w Kijowie pracowników, którzy nie pełnią priorytetowych funkcji oraz pozostające jeszcze na Ukrainie rodziny dyplomatów – poinformował w niedzielę komunikat kanadyjskiego MSZ.

"Kanada podjęła decyzję o czasowym wycofaniu z ambasady na Ukrainie kanadyjskich pracowników, którzy nie są niezbędni, oraz ich rodzin. Jak wcześniej informowano w tym tygodniu, Kanada będzie wzmacniać zespół w ambasadzie w Kijowie o personel ekspertów w dziedzinach takich jak reforma sektora bezpieczeństwa, zarządzanie w sytuacjach konfliktu, reformy demokratyczne, serwis konsularny i dyplomacja” - napisano w komunikacie MSZ, wskazując na konieczność dostosowania się do zmian sytuacji na Ukrainie.

Ambasada Kanady na Ukrainie pozostaje otwarta.

W miniony wtorek rząd Kanady zdecydował o wycofaniu z Ukrainy rodzin swoich dyplomatów ze względu na rosnące napięcie w związku z działaniami Rosji.

W środę premier Kanady Justin Trudeau poinformował o przedłużeniu wojskowej misji szkoleniowej na Ukrainie i przekazaniu Ukrainie wojskowego wyposażenia. Bezpośrednia pomoc ma łączną wartość 340 mln CAD, wchodzi w to wyposażenie wojskowe takie jak systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy. Ukraina zwracała się do rządu Kanady o „broń defensywną”, przedłużenie misji wojskowej i sankcje wobec Rosji.

Część sumy zadeklarowanej przez Ottawę to środki na przedłużenie do końca marca 2025 operacji UNIFIER, którą Kanada prowadzi na Ukrainie od 2015 r., a która miała się zakończyć w marcu br.

Anna Lach(PAP)