„UE wspiera naród białoruski w walce o wolność i demokrację. Zwiększymy nasze wsparcie o nowe 30 mln euro dla młodzieży, niezależnych mediów, MŚP na uchodźstwie i podmiotów kulturalnych – które reżim (Alaksandra) Łukaszenki nadal represjonuje. I mamy pakiet gospodarczy i inwestycyjny o wartości 3 miliardów euro, gotowy, aby trafić do demokratycznej Białorusi. Dążenie do wolności narodu białoruskiego jest inspiracją dla nas wszystkich” - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Unijny komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi podkreślił, że przed szczytem Partnerstwa Wschodniego zapowiedź zwiększenia wsparcia jest kolejnym wyraźnym sygnałem, że UE nadal mocno popiera naród białoruski w walce o wolność. "Naród białoruski może liczyć na wsparcie i solidarność Unii Europejskiej w walce o budowę demokratycznej przyszłości” - zaznaczył.

Środki mają trafić na m.in. rozszerzenie wsparcia UE dla systematycznie represjonowanych niezależnych mediów na Białorusi poprzez pomoc techniczną i szkolenia oraz pomoc przedsiębiorcom i MŚP, które wskutek represji działają poza Białorusią.

Reklama

Pieniądze zostaną przeznaczone również na inicjatywy kulturalne i artystyczne zarówno na Białorusi, jak i dla białoruskich artystów za granicą.

Pomoc, jakiej Unia Europejska udziela narodowi białoruskiemu od sierpnia 2020 r., osiągnęła blisko 65 mln euro. Bezpośrednio po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi zmobilizowano 3,7 mln euro na nadzwyczajne wsparcie dla ofiar prześladowań i niezależnych mediów. Ponadto Unia Europejska przeznaczyła 24 mln euro na społeczeństwo obywatelskie, 6 mln euro na ułatwienie MŚP dostępu do finansowania oraz dodatkowy 1 mln euro na wsparcie niezależnych mediów i społeczeństwa obywatelskiego.

Łukasz Osiński (PAP)