Jako pierwsza o pomyśle KE, by przeznaczyć "25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią w budżecie UE na 2022 r." informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Według rozmówców PAP chodzi o wstępną propozycję, która nie została jeszcze zatwierdzona i ma być konsultowana z krajami członkowskimi oraz Parlamentem Europejskim.

Jeśli negocjacje zakończą się powodzeniem, to dodatkowe środki trafiłyby do Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (IBMF), na który w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 przeznaczono w budżecie UE 7,37 mld euro.

Reklama

Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód.

W związku z eskalacją sytuacji na granicy w Brukseli trwają dyskusje na temat nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.

Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ jej europejscy członkowie (oprócz Rosji) i USA potępiły Białoruś w związku z kryzysem na granicy z Polską i za instrumentalne traktowanie istot ludzkich, wiodące do "zdestabilizowania zewnętrznej granicy UE".