"W ubiegłym tygodniu minął rok, odkąd przedstawiliśmy wnioski dotyczące nowego paktu o migracji i azylu. (...) Presja w środkowej części Morza Śródziemnego się utrzymuje, pogarsza się sytuacja w Afganistanie, a do tego dochodzi nowa presja na naszych granicach wschodnich – cała ta złożona sytuacja świadczy o pilnej potrzebie stworzenia trwałych europejskich ram w dziedzinie azylu i migracji" - mówił wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas.

"Jeżeli ostatnie lata czegoś nas nauczyły, to nasz wniosek powinien być taki, że działanie w pojedynkę nie wchodzi w grę. Nadszedł czas, by wspólnie skupić się na rozwiązaniach" - dodał.

W sprawozdaniu zwraca się też uwagę, że nielegalne zatrudnienie jest główną zachętą do migracji nieuregulowanej. Według szacunkowych danych nawet 17 proc. osób pracujących w UE jest zatrudnianych "na czarno", głównie w branżach takich jak budownictwo, rolnictwo i gastronomia.

Reklama

"Jest to szkodliwe zarówno z ludzkiego, jak i gospodarczego punktu widzenia, naraża ludzi na ryzyko wyzysku, a także prowadzi do strat w finansach publicznych oraz osłabia prawa jednostki i prawa socjalne" - podkreśla KE.