Talibowie w mediach społecznościowych "przechwalają się swoimi siłami specjalnymi", tak zwaną jednostką Badri 313 - poinformowała w środę AFP. Zdaniem ekspertów zdjęcia i filmy zostały opublikowane w celach propagandowych.

Talibscy żołnierze na zdjęciach i filmach mają nowe mundury i są wyposażeni w zrabowany amerykański sprzęt. Ostro kontrastują z wizerunkiem zwykłego afgańskiego bojownika - pisze AFP.

Zdaniem ekspertów materiały przedstawiające bojowników z tzw. jednostki Badri 313 zostały opublikowane w internecie w celach propagandowych, aby podkreślić, że talibowie lepiej wyposażyli i wyszkolili ludzi niż w przeszłości.

Żołnierze są pokazani w mundurach, butach, kominiarkach i kamizelkach kuloodpornych podobnych do tych noszonych przez siły specjalne na całym świecie, w przeciwieństwie do tradycyjnego wojownika talibskiego, ubranego w salwar kamiz, turban i sandały.

Zamiast starego rosyjskiego kałasznikowa przewieszonego przez ramię, członkowie Badri 313 trzymają nowe karabiny produkcji amerykańskiej, takie jak M4, czasami z noktowizorami i zaawansowanymi celownikami.

Zachodni ekspert od broni, który wypowiada się na Twitterze pod pseudonimem Calibre Obscura, stwierdził, że jednostka nie będzie równać się z zachodnimi siłami specjalnymi, a także z indyjskimi czy pakistańskimi. Dodał jednak, że "są oni bardziej skuteczni niż normalni talibowie i na pewno bardziej niż standardowe oddziały afgańskiej armii narodowej sprzed kilku tygodni" – powiedział AFP.

Jednostka nazwana została na cześć bitwy pod Badrem stoczonej w 624 roku, w której siły Mahometa liczące 313 żołnierzy pokonały liczniejsze siły Kurajszytów. Według ekspertów w skład Badri 313 może wchodzić nawet kilka tysięcy ludzi.

Nie jest jasne, jaką ilością sprzętu dysponuje jednostka. Na zdjęciach widać talibskich bojowników z przejętymi opancerzonymi samochodami wielozadaniowymi, samolotami i bronią. Zdaniem ekspertów najbardziej wyrafinowany sprzęt, zwłaszcza śmigłowce, będzie dla nich trudny w obsłudze i prawie niemożliwy do utrzymania.

W mediach społecznościowych żołnierze Badri 313 wyśmiewali siły USA, odtwarzając słynne zdjęcie amerykańskich żołnierzy przedstawiające zatknięcie amerykańskiego sztandaru przez grupę marines na szczycie Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę w 1945 r. Talibowie w mundurach unosili na fotografii czarno-białą flagę.