W rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem Macron "podkreślił absolutną potrzebę zapewnienia koordynacji działań między sojusznikami, aby umożliwić ewakuację naszych obywateli, naszych afgańskich współpracowników i tych, którzy są zagrożeni".

"Nie możemy ich porzucić" - stwierdził Macron, odwołując się do "moralnej odpowiedzialności".

Reklama

Według Pałacu Elizejskiego Macron i Biden "zgodzili się wzmocnić wspólne działania w sprawach humanitarnych, politycznych i antyterrorystycznych, w szczególności w ramach G7".

Wcześniej w czwartek Macron przez ponad półtorej godziny rozmawiał o sytuacji w Afganistanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj przywódcy zgodzili się na ścisłą koordynację działań w sprawie Afganistanu, zarówno na poziomie dwustronnym, jak i w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ i na forum G20.

Francuski prezydent wezwał ponownie do uwolnienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego zgodnie z postanowieniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wyraził również życzenie, aby rosyjskie wybory parlamentarne we wrześniu przyszłego roku odbyły się zgodnie z kryteriami OBWE.