W Iranie po raz pierwszy od początku pandemii dobowa liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 30 tys. - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Poprzedni dobowy rekord infekcji padł w tym kraju niespełna tydzień wcześniej.

W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 31 814 infekcji SARS-CoV-2 i 322 zgony związane z Covid-19.

Od początku pandemii w Iranie zanotowano ponad 3,7 mln zakażeń, a ponad 89 tys. osób zmarło na skutek infekcji.

Resort zdrowia przyznaje, że oficjalne liczby zakażeń liczby mogą być niedoszacowane, a rzeczywisty obraz pandemii może być jeszcze poważniejszy. Poprzednio największą liczbę zakażeń w ciągu jednej doby odnotowano we wtorek 20 lipca; było ich wówczas prawie 27,5 tys.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, irańskie służby sanitarne nakazały 19 lipca zamknięcie urzędów i banków na sześć dni w ostanie (prowincji) Teheran i sąsiedniej prowincji Alborz na północy kraju. Restrykcje przestały obowiązywać w poniedziałek rano.

Liczący ponad 82 mln mieszkańców Iran od kilku tygodni zmaga się z tym, co rząd określa jako "piątą falę" zakażeń, napędzaną przez rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego wariantu Delta. Rząd od początku pandemii nigdy nie wprowadził ogólnokrajowego lockdownu, ograniczając się do obostrzeń regionalnych.

Według danych resortu zdrowia ok. 8,1 mln osób w Iranie otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, a tylko 2,4 mln jest w pełni zaszczepionych.