Putin, opisując obecny etap prac, tłumaczył, że odcinki gazociągu z obu stron zbliżyły się, a teraz "należy podnieść te rury z obu stron - tę, która przyszła z wybrzeża niemieckiego i tę z rosyjskiego - i zespawać je".

Pytany o termin rozpoczęcia dostaw zapewnił, że koncern Gazprom "jest do nich gotowy, a wszystko zależy od regulatora niemieckiego".

Na sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu Putin przekonywał, że rosyjski gaz dostarczany poprzez Nord Stream 2 będzie bardziej ekologiczny, "czystszy", tańszy i pewniejszy.

Sugerował także, że tranzyt przez Ukrainę mógłby zostać zwiększony. Zakładamy, że dostawy do UE będą rosły w ciągu następnej dekady, więc "jest możliwość zapełniania" rurociągów Ukrainy także w przyszłości, gdy między krajami wygaśnie obecny kontrakt tranzytowy; Rosja tego chce - przekonywał.

Argumentował, że należy "nawiązywać normalne relacje gospodarcze" i że Rosja jest do tego gotowa. Podkreślał, że Ukraina płaci w tej chwili znacznie więcej za gaz niż np. Białoruś, która sprowadza gaz z Rosji. Wyraził nadzieję, że przy podejmowaniu decyzji zwycięży "zdrowy rozsądek".

Rosyjski prezydent powtórzył ocenę wygłaszaną często przez przedstawicieli Moskwy, że Nord Stream 2 jest projektem "czysto komercyjnym". Teza, że chodzi o ominięcie jakichś krajów tranzytowych "jest niezgodna z rzeczywistością" - zapewnił.

Wskazywał, że trasa z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego jest krótsza i tańsza niż przez kraje europejskie. Ta trasa przesyłu gazu nie tworzy "zagrożeń politycznych" i sprawia, że odbiorca końcowy otrzymuje tańszy surowiec, bo nie dopłaca za tranzyt - mówił Putin.

"Sto razy o tym mówiliśmy, a ludziom tłoczy się do głów tę złą propagandę, że chodzi o jakąś politykę, o ominięcie kogoś" - oświadczył.

Krótko wcześniej Putin powiedział, iż "z przyjemnością informuje, że właśnie dziś, 2,5 godziny temu, zakończone zostało z powodzeniem układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2". Jak dodał, prace przy drugiej nitce nadal trwają. Poinformował też o gotowości funkcjonowania gazociągu na odcinku do tłoczni Sławianskaja. W ten sposób - dodał - "Gazprom jest gotowy do zapełnienia Nord Stream 2 gazem".

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.