W Niemczech szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson nie będzie już podawana tylko grupom priorytetowym, lecz będzie dostępna dla wszystkich chcących się zaszczepić dorosłych - ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Jens Spahn.

Wcześniej władze federalne i krajów związkowych uzgodniły, że szczepionka amerykańskiego producenta będzie podawana zasadniczo osobom powyżej 60. roku życia, ale także osobom młodszym, jeśli wyrażą takie życzenie i konsultacja lekarska nie wykaże przeciwwskazań.

Jak wyjaśnił Spahn, decyzja o szerokim udostępnieniu preparatu J&J wynika z faktu, że już ponad 60 proc. osób w wieku powyżej 60 lat otrzymało dotąd pierwszą dawkę. Wszystkie osoby w tej grupie wiekowej chcące przyjąć szczepionkę powinny ją otrzymać do przełomu maja i czerwca - zaznaczył.

Do końca drugiego kwartału do Niemiec ma dotrzeć 10 mln dawek szczepionki J&J, więc ten preparat powinien być szeroko dostępny, również poza grupami priorytetowymi - powiedział minister.

Zaniepokojenie decyzją rządu wyraziły organizacje pomagające osobom bezdomnym. Werena Rosenke z Bundesarbeitsgemeinschaft Wohnungslosenhilfe w rozmowie z agencją dpa wskazała, że odsetek zaszczepionych wśród bezdomnych pozostaje obecnie niski m.in. dlatego, że "w wielu gminach czekano na dostawy szczepionki J&J". Jest to preparat preferowany ze względu na to, że wymaga podania tylko jednej dawki.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła badanie rzadkich przypadków nietypowych zakrzepów krwi po przyjęciu szczepionki J&J. EMA zaleciła uzupełnienie ulotki informacyjnej produktu o wiadomość o możliwym wystąpieniu zakrzepów krwi u pacjentów z małopłytkowością. Podtrzymała jednocześnie ogólną rekomendację, według której korzyści ze stosowania tego preparatu przewyższają związane z nim ryzyka.

O tym, jak stosować konkretne szczepionki, decydują władze poszczególnych państw UE.

Spahn w zeszłym tygodniu zapowiedział udostępnienie wszystkim chętnym dorosłym szczepień preparatem firmy AstraZeneca, który w Niemczech stosowany był wcześniej tylko u osób powyżej 60. roku życia.