Prezydent Andrzej Duda powołał na sędziów Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych 60 osób - podała Kancelaria Prezydenta. Wśród nich jest były Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. W ostatnim czasie Pawlak zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, gdzie oświadczył, że przygotował wstępną wersję umowy w sprawie przekazania CBA środków na zakup Pegasusa.

Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim, gdzie prezydent wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego 60 osobom. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec prezydenta ślubowanie.

Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Sądzie Najwyższym powołany został Stanisław Andrzej Stankiewicz. SN podał na swojej stronie internetowej, że Stankiewicz będzie sędzią w Izbie Karnej SN.

Prezydent powołał sędziów

Ponadto prezydent powołał na sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych trzy osoby: w Olsztynie - Annę Janowską, w Krakowie - Grzegorza Wojciecha Karcza, w Gliwicach - Piotra Marka Pysznego. Sędziami sądów apelacyjnych zostali: w Warszawie - Kamil Jerzy Gołaszewski, w Łodzi - Damian Paweł Krakowiak, w Szczecinie - Violetta Osińska. Ponadto prezydent powołał 30 sędziów do sądów okręgowych i 23 sędziów do sądów rejonowych.

Prezydent powołał Pawlaka

Wśród nowo powołanych sędziów jest Mikołaj Pawlak, były Rzecznik Praw Dziecka, także były dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pawlak został sędzią Sądu Rejonowego w Skierniewicach. W ostatnim czasie Pawlak zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, gdzie oświadczył, że przygotował wstępną wersję umowy w sprawie przekazania CBA środków na zakup Pegasusa. Dodał, że nie pamięta okoliczności jej podpisania i nie wiedział, na jaki cel były przeznaczone pieniądze.

Uroczystości w Pałacu Prezydenckim

Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim obecna była m.in. przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka. KRS rozpatruje i ocenia kandydatury na stanowiska sędziego, a następnie przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie na urząd sędziego.

Z pełną listą imienną sędziów powołanych dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę można zapoznać się na stronie Kancelarii Prezydenta.