Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienie o użyciu kontyngentu wojskowego PKW OLIMP do wsparcia francuskich sił zbrojnych w zabezpieczeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Polscy żołnierze będą wspierać francuskie siły zbrojne od 24 czerwca do końca września, co związane jest też z Igrzyskami Paraolimpijskimi.

Do Francji uda się 20 żołnierzy, w tym przewodnicy z psami służbowymi. Polacy będą wspierali gospodarzy igrzysk w zabezpieczeniu infrastruktury i będą doradzali w działaniach antyterrorystycznych.

Polscy żołnierze zabezpieczą Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie

Polscy żołnierze będą wspierać francuskie siły zbrojne od 24 czerwca do końca września, co związane jest także z zabezpieczeniem Igrzysk Paraolimpijskich. Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia, a igrzyska paraolimpijskie w dniach 28 sierpnia - 8 września.

Polsko- francuskie spotkanie w sprawie Igrzysk Olimpijskich

Szef BBN spotkał się w Paryżu z doradcą wojskowym prezydenta Francji Emmanuela Macrona, generałem Fabienem Mandonem. Dzień wcześniej, w BBN odbyło się spotkanie ministra Siewiery i generała Lavigne'a - szefa Dowództwa Transformacji Sojuszniczej NATO w amerykańskim Norfolk, czyli jednego z dwóch strategicznych dowództw Sojuszu, odpowiedzialnego m.in. za przygotowywanie sojuszniczych sił zbrojnych do zmieniających się globalnych wyzwań i zagrożeń.

Autorka: Anna Wróbel