Jesteśmy mniej więcej na półmetku projektowania lotniska w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - powiedział prezes spółki CPK Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej. Prezes poinformował, że, obecnie spółka ma środki na to, aby płacić projektantom, natomiast nie ma zapewnionego finansowania na dalsze etapy tej inwestycji.

"W zakresie lotniska (w ramach CPK) jesteśmy mniej więcej na etapie 50 proc. zaawansowania" - powiedział prezes. Dodał, że prace projektowe toczą się dla części kubaturowych samego terminala i części związanych z lotniskową infrastrukturą, jak miejsca postojowe dla samolotów czy drogi startowe.

Czernicki o finansowaniu CPK

Podkreślił, że projektowanie nie zostało wstrzymane, gdyż wiązałoby się to z ponoszeniem "bardzo dużych kosztów przestojowego".

Jak poinformował prezes, obecnie spółka ma środki na to, aby płacić projektantom, natomiast nie ma zapewnionego finansowania na dalsze etapy tej inwestycji.

"W tej chwili, po weryfikacji tego projektu, będziemy musieli się ubiegać o ośrodki, przede wszystkim te z budżetu państwa, o to, aby móc realizować przede wszystkim te najważniejsze zobowiązania i dalszy etap inwestycji" - stwierdził Czernicki.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów miałby zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Airport City w rejonie CPK

W skład CPK miałyby wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwiłyby przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja miałaby umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK zaplanowano Airport City, w skład którego weszłyby m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, jest zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Pod koniec kwietnia br. Polskie Port Lotnicze podały, że realnym terminem, kiedy CPK zacznie funkcjonować, jest 2035 r. Oceniły, że podawana przez poprzednie władze data (2028 r.) "była myśleniem życzeniowym".

Autor: Łukasz Pawłowski