Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - zapowiedział wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Zdaniem wiceministra, w sprawie szwajcarskiej spółki Orlenu i utraty przedpłat za niedostarczoną ropę, odpowiedzialność ponosi ówczesne kierownictwo koncernu.

"Data się zbliża, będzie to koniec tego tygodnia, albo przyszły tydzień. Prezentacja jest prawie gotowa" - powiedział w radiu Tok FM wiceszef resortu odpowiadając na pytanie, kiedy zostanie przedstawiona prezentacja dotycząca przyszłości CPK.

Kropiwnicki o CPK

Wiceszef MAP podkreślił, że istotne jest, aby ten projekt odpowiadał potrzebom gospodarczym i logistycznym kraju. "Nie ma obecnie takiej koncepcji, aby ten projekt całkowicie odrzucić. Trzeba go urealnić" - powiedział.

Kropiwnicki o nieprawidłowościach w spółkach Skarbu Państwa

Kropiwnicki odniósł się również zapowiadanego w styczniu przez premiera raportu dotyczącego nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa. "Trwają audyty w spółkach, które będą ukończone w lipcu. Są nowe zarządy i rady nadzorcze, które dokonują tych audytów. Zbiorczy raport powstanie w najbliższych miesiącach" - wskazał. Poinformował również, że spółki "sukcesywnie" składają zawiadomienia do prokuratury.

Kropiwnicki o szwajcarskiej spółce Orlenu

Zdaniem wiceministra, w sprawie szwajcarskiej spółki Orlenu i utraty przedpłat za niedostarczoną ropę, odpowiedzialność ponosi ówczesne kierownictwo koncernu. "Ktoś tej spółce dał pełnomocnictwa. Spółka szwajcarska korzystała z pieniędzy Orlenu. Ktoś ją do tego upoważnił" - podkreślił. Jak zauważył Kropiwnicki, w sprawie Orlenu toczy się obecnie około 20 postępowań prokuratorskich.

Tusk o przyszłości CPK

Na początku czerwca premier Donald Tusk zapowiedział, że w czerwcu przedstawiona zostanie "pełna prezentacja przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego". CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. Jest ona zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Orlenu

W kwietniu biuro prasowe Orlenu potwierdziło, że do prokuratury trafiło zawiadomienie ws. działań byłego zarządu koncernu ws. spółki Orlen Trading Switzerland (OTS). 10 kwietnia Orlen poinformował, że w związku z utraceniem przez OTS 1,6 mld zł przedpłat za niedostarczoną ropę, koncern przewiduje skorygowanie wyników rocznych za 2023 r. o taką właśnie kwotę.

Orlen Trading Switzerland

Orlen Trading Switzerland zajmuje się handlem produktami rafinacji ropy i produktami petrochemicznymi. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie spółki, dostarcza zarówno produkty pochodzące z pięciu rafinerii Orlenu, ale także od innych wiodących światowych dostawców - zarówno prywatnych jak i państwowych - zaznaczono.