IMGW ostrzega dziś przed burzami w wielu częściach kraju. Tymczasem sporo kierowców wraca do swoich domów z weekendowych wypadów. Czy jeśli na trasie zastaną intensywną ulewę czy grad, mogą się zatrzymać, aby przeczekać nawałnicę? Co mówią przepisy?

IMGW ostrzega: Burze, silne opady deszczu, grad

Dziś w dziesięciu województwach prognozowane są burze. IMGW przewiduje bardzo silne opady deszczu (35 do 55 litrów na metr kwadratowy), porywy wiatru (do 80 km/h) czy opady gradu. Najgroźniejsze zjawiska będą występowały punktowo.

ikona lupy />
Burze w Polsce 26.05.2024 r. / IMGW

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzą. Co oznacza?

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Możemy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecane są duża ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Złe warunki pogodowe na trasie. Czy można się zatrzymać?

Podczas silnej ulewy czy gradu na autostradzie kierowcy bardzo często mocno zwalniają, a nawet zatrzymują się, aby przeczekać ulewę. Czy postój pojazdu w tej sytuacji jest właściwy? Co mówią o tym przepisy?

Przepisy dokładnie nie precyzują, czy można się zatrzymywać lub zjechać na pobocze podczas silnej ulewy. W takiej sytuacji warto jednak zachować szczególną ostrożność i pamiętać o art. 174 § 1, zgodnie z którym osoba, która sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.