Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych. Tusk poproszony o doprecyzowanie, co miał na myśli mówiąc, że "pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza", odparł, że jest coraz więcej informacji i one wymagają uporządkowania.

Premier wydał zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

Tusk o celach komisji do spraw rosyjskich wpływów

Na konferencji po posiedzeniu rządu premier wyjaśnił, że komisja nie będzie wzywać nikogo na przesłuchanie, bo nie jest komisją śledczą i nie ma uprawnień śledczych. Zajmie się natomiast analizą materiałów, dokumentów, które są w dyspozycji służb specjalnych i prokuratury oraz analizą doniesień medialnych.

"Nawet mi do głowy nie przyszło, by efektem pracy tej komisji był np. zakaz kandydowania Jarosława Kaczyńskiego do parlamentu. (...) Nie będziemy ścigać przeciwników politycznych" - zapewnił.

Dodał, że konsekwencją pracy komisji "mogą być i będą z całą pewnością działania służb i prokuratury".

Tusk o Macierewiczu

Poproszony o doprecyzowanie, co miał na myśli mówiąc, że "pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza", odparł, że jest coraz więcej informacji i one wymagają uporządkowania.

"Musimy wyjaśnić, jakim cudem ten człowiek, o którym wszyscy w Polsce wiedzą, że robił rzeczy osłabiające w sposób dramatyczny możliwości obronne państwa polskiego, który zaczął kolejny etap swojej kariery od ataku na siedzibę jednej z placówek NATO w Polsce, który wprowadzał w najbardziej newralgiczne miejsca ludzi, którzy nigdy nie ukrywali swoich radykalnie prorosyjskich sympatii, najwyższy czas, by te informacje pozbierać, wyjaśnić, sprawdzić źródła informacji, które dotyczą Macierewicza, także te dotyczące rozbrajania polskiej armii. W tym sensie te informacje będą moim zdaniem dyskwalifikujące dla Macierewicza" - powiedział.

Jak stwierdził, "po to jest komisja, by mieć jasno czarno na białym, co się zdarzyło i kto odpowiada za te zdarzenia bezpośrednio i pośrednio". Dodał, że "ponury cień, jaki Macierewicz rzucał na Polskę i bezpieczeństwo Polski musi zniknąć".

Tusk o zinfiltrowaniu PiS przez rosyjskie służby

Premier pytany w TVN24 o sprawę rzekomego zinfiltrowania obozu PiS przez rosyjskie służby, powiedział, że "jest co najmniej kilka osób, których działania miały ewidentnie charakter takiej politycznej dywersji". Szef rządu dodał, że osoby te "były bardzo troskliwie zaopiekowane politycznie przez polityków z pierwszej linii" i wyjaśnił, ma na myśli osoby w polskiej polityce, których patronem był były szef MON Antonii Macierewicz lub były szef KPRM Michał Dworczyk, które - jak powiedział - "buszowały w Polsce absolutnie bezkarnie".