Według szacunków Koalicji Obywatelskiej, obóz demokratyczny wygra zaplanowane na 7 kwietnia wybory samorządowe w 15 sejmikach województw - podała we wtorek "Gazeta Wyborcza"

"Trzy tygodnie przed wyborami liderem sondaży jest Koalicja Obywatelska, to ona zgarnie największą wyborczą pulę" - napisała we wtorek "Gazeta Wyborcza", powołując się przy tym na szacunki KO. Według nich obóz demokratyczny wygra zaplanowane na 7 kwietnia wybory samorządowe w 15 sejmikach wojewódzkich.

Mniejsza frekwencja, bo mniejsze emocje?

Dziennik przytoczył słowa polityka KO Marka Sowy, wiceszefa klubu KO. Powiedział "Wyborczej", że w toczącej się kampanii emocje wyborców są mniejsze, co może przełożyć się na niższą frekwencję. Gazeta zwróciła też uwagę, że najgłośniejszym tematem kampanii jest spór o aborcję, w którym jednak "praktycznie nie ma głównego konkurenta, czyli PiS. "Awantura (w sprawie aborcji - PAP) odbyła się w samej koalicji" - podsumowała "GW".

Cytowany przez gazetę poseł KO Dariusz Joński zwrócił uwagę na tematy, które są istotne dla wyborców przed głosowaniem mającym wyłonić władze lokalne. "Ludzi interesuje, dlaczego była obiecana droga, a jej nie ma. Czy będzie do nich dojeżdżał autobus" - powiedział. Na podobną kwestię zwrócił uwagę przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Krzysztof Paszyk. "Na spotkaniach dominują sprawy lokalne" - podkreślił. Ocenił, że "sceptyczna postawa PSL" wobec pomysłu natychmiastowej debaty aborcyjnej "uwiarygadnia partię w elektoracie". (PAP)

akar/ dki/