W okolicach Gery na wschodzie Niemiec aresztowano we wtorek dwie osoby podejrzane o terroryzm – powiadomiła rzeczniczka prokuratury. Zatrzymani Afgańczycy oskarżeni są o planowanie ataku z użyciem broni palnej w pobliżu parlamentu Szwecji w Sztokholmie.

Mężczyźni działali w porozumieniu z organizacją, powiązaną z tzw. Państwem Islamskim - podkreśliła rzeczniczka.

Atak na policję za palenie koranu

Planowany atak miał być odpowiedzią na palenie ksiąg Koranu, które miało miejsce latem 2023 roku w Szwecji i innych krajach skandynawskich. Celem zamachu mieli paść m.in. policjanci.

Aresztowani mężczyźni przygotowywali atak w „ścisłym porozumieniu” z władzami tzw. Państwa Islamskiego – Prowincja Chorasan (ISIS-K). Jeden z podejrzanych został członkiem tej organizacji w sierpniu 2023 roku, a drugiemu zarzuca się jej wspieranie.

Podejrzani zbierali w Niemczech fundusze na wspieranie organizacji terrorystycznej, gromadząc ok. 2 tys. euro. Zdaniem śledczych, pieniądze dzięki pośrednikom trafiły do terrorystów z Państwa Islamskiego.

Główne zarzuty wobec aresztowanych to przynależność do organizacji terrorystycznej oraz wspieranie jej za granicą, a także spiskowanie w celu popełnienia morderstwa. (PAP)

mszu/ ap/