W dniu 15 marca odbędzie się kolejne posiedzenie komisji śledczej ds, Pegasusa. Jednym z przesłuchiwanych świadków będzie prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Komisja śledcza ds. Pegasusa rozpoczyna obrady 15 marca o godzinie 9.00. Na początek zaplanowano przesłuchanie prof. dr hab. Jerzego Kosińskiego.

Komisja śledcza ds. Pegasusa - kiedy zeznania Kaczyńskiego?

Drugim świadkiem przesłuchiwanym przez komisję ma być Jarosław Kaczyński, prezes PiS, były wiceprezes Rady Ministrów. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce po godzinie 11.00.

Jak czytamy w depeszy PAP, Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił we wtorek, że sens istnienia komisji śledczej ws. Pegasusa jest wyłącznie propagandowy. Dodał jednocześnie, że będzie na posiedzeniu komisji, ponieważ - jak wyjaśnił - "ma obowiązek być".

Jarosław Kaczyński o komisji śledczej ds Pegasusa:

Obawiam się, że tam będzie wiele pytań, na które ja nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po prostu moja orientacja w tej sprawie (...) obawiam się, niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach" - mówił prezes PiS. Jego zdaniem, sens istnienia komisji śledczej jest propagandowy, a TVN m.in. odpowiada za "urojoną rzeczywistość dyktatury, nadużyć, inwigilacji". "To jest takie sądzenie po sobie" - ocenił.

Komisja śledcza ds. Pegasusa - czym się zajmuje?

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma za zadanie zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus, w tym działania rządu, służb specjalnych i policji w okresie od 16 listopada 2015 roku do 20 listopada 2023 roku. Celem komisji jest także ustalenie, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz, a także zbadanie, czy działania te wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe

Komisja śledcza ds. Pegasusa - członkowie

Przewodniczącą komisji jest posłanka Magdalena Sroka z Trzeciej Drogi. W randze jej zastępców znaleźli się Marcin Bosacki (KO), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica) oraz Przemysław Wipler (Konfederacja). Członkami komisji są także Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej, a także Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS.