Najbliższa marcowa niedziela jest niedzielą niehandlową. Tego dnia sklepy i galerie handlowe będą ustawowo zamknięte. Obowiązujące przepisy przewidują jednak wyjątki od tego zakazu. Które sklepy będą otwarte 10 marca? Gdzie można będzie zrobić niedzielne zakupy?

Czy 10 marca będzie niedzielą handlową?

Czy druga marcowa niedziela będzie handlowa czy niehandlowa? Zgodnie z przepisami w najbliższą niedzielę obowiązywał będzie ustawowy zakaz handlu. W związku z tym sklepy i galerie handlowe pozostaną zamknięte. Niedziela, 10 marca 2024 r., to bowiem niedziela niehandlowa.

Z czego wynikają ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę?

Prawne bariery wynikają z treści Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jej zapisem, w najbliższą marcową niedzielę w placówkach handlowych zakazany będzie:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Gdzie będzie można zrobić niedzielne zakupy?

Przepisy przewidują pewne wyjątki od ustawowego zakazu handlu. Po pierwsze, zakaz ten nie obejmuje niektórych rodzajów działalności. Dotyczy to, m.in. stacji paliw, aptek i punktów aptecznych, placówek pocztowych, gastronomii czy kwiaciarni. Po drugie, zakaz ten nie dotyczy placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. W związku z powyższym, 10 marca 2024 r. niektóre placówki handlowe, lokalne sklepy oraz sieci, m.in. Żabka, mogą być czynne. Ich godziny otwarcia mogą jednak być różne, więc należy je sprawdzać w odniesieniu do poszczególnych placówek.

Czy w marcu będzie niedziela handlowa?

W roku 2024 handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Ograniczenia nie będą obowiązywały w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

W związku z tym, że tegoroczna Wielkanoc przypada na przełomie marca i kwietnia, więc w rozpoczynającym się właściwe miesiącu czeka nas jedna niedziela handlowa. Przypadnie ona dokładnie na tydzień przed Wielkanocą, czyli niedzielę, 24 marca 2024 r. Sklepy i galerie handlowe będą wówczas otwarte.