Biuro prasowe Orlenu poinformowało, że w postępowaniu kwalifikacyjnym zmierzającym do powołania 9 członków zarządu w wyznaczonym terminie (do 1.03.2024 r. do godz. 15.00) wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów.

"Zgłoszenia będą obecnie analizowane przez Komitet Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej, który 7.03.2024 r., po zbadaniu zgłoszeń pod względem formalnym i merytorycznym, przygotuje dla Rady Nadzorczej listę kandydatów i kandydatek na poszczególne stanowiska w Zarządzie, którzy zaproszeni zostaną na spotkania z zespołami Rady Nadzorczej w dniach 11-16.03.2024 r. W tygodniu następującym po dniu 18.03.2024 r. Rada Nadzorcza dokona wyboru członków/członkiń Zarządu ORLEN S.A" - przekazało biuro prasowe.

Konkurs na prezesa Orlenu

Przypomnijmy: Borys Budka, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, zapowiedział, że nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie. Do tego czasu w zarządzie będą osoby oddelegowane z rady nadzorczej płockiego koncernu. - Zapadła decyzja w radzie nadzorczej, że zostanie rozpisany konkurs na członków zarządu - wskazał minister w TVN24.

Obecnie pełniącym obowiązki prezesa został Witold Literacki. Natomiast nowym przewodniczącym rady został Wojciech Popiołek. Walne powołało następujących członków zgłoszonych do rady przez Skarb Państwa: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Jak pisaliśmy w Dzienniku Gazecie Prawnej, na początku lutego członkowie zarządu Orlenu złożyli rezygnację z zajmowanych funkcji. Prezes Daniel Obajtek już w czwartek 1 lutego oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Następnego dnia ze stanowiska odszedł Michał Róg, członek zarządu ds. handlu i logistyki, który zajmował się m.in. rozwojem stacji paliw. Odejście ogłosił Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych. Informacja ta została podana niedługo po briefingu prasowym, na którym bronił on fuzji z Lotosem po publikacji raportu Najwyższej Izby Kontroli, który wskazał na nieprawidłowości w tej transakcji.